FUNDACJA BEKSIŃSKI

Zdzisław Beksiński

Lata 1990-1999

(placeholder)

grafika komputerowa

fotomontaż komputerowy

malarstwo 1990-1999

1990r. -październik wystawa „Toh-Ou Museum” (Muzeum Europy Wschodniej) w Osace (Japonia) - listopad  Galeria Nowoczesna Kołobrzeg - grudzień wystawa - galeria BWA w Słupsku.

1993r. -wystawa „Od awangardy do postmodernizmu” - galeria BWA w Olsztynie.

1994r. -luty - wystawa Galeria Sceny Plastycznej KUL w Lublinie „Wraz z wiekiem obniża się temperatura emocji powiedział artysta podczas konferencji prasowej, a mam już 65 lat dodał - zapytany o genezę twórczości, przekazywane treści, tragizm emanujący z obrazów - przypomniał, że jego malarstwo wyrasta z abstrakcjonizmu,

a często powtarzane interpretacje doszukujące się źródeł dramatyzmu prac w tragedii wojny - nie mają uzasadnienia. Temu tematowi nie jest potrzebne malarstwo - wyjaśnił. Impulsem dla powstania obrazu jest zwykle impresja. Przychodzi mi pomysł do głowy - maluję. Na moim obrazie znacznie więcej jest rzeczy zamalowanych, niż tych które widać na wierzchu. Malowanie obrazu jest dla mnie przygodą przeżywaną z pędzlem w ręku przed kawałkiem płyty pilśniowej. Może jest to jakaś walka z przemijaniem.

1995r. -retrospektywna wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Malarstwo Beksińskiego z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich.  Najnowsze prace różnią się nieco od tych, które mieliśmy okazję oglądać na wystawach dotychczas. Częściej pojawia się postać ludzka, głowa, barwy też coraz bardziej spokojnie. Zmieniłem swój styl malowania już przed 5-6-cioma laty. U mnie nigdy jednak zmiany nie zachodzą skokowo. Co najmniej dwa trzy lata trwa takie „cieniowanie” i nie rozstaję się ze starym sposobem malowania.

Tym niemniej od dłuższego już czasu nie maluję „pejzaży metafizycznych” które stały się przed laty mają wizytówką. Znudziły mi się, jak wszystko co staje się monotonne. Gdy nawiązałem kontakt z Piotrem Dmochowskim uległem wprawdzie jego sugestii i na pierwszą paryską wystawę w 1985 roku wykonałem jeszcze kilkanaście odgrzewanych kotletów. Po czym robiłem już wyłącznie to co chcę. Zdaję sobie sprawę, że publiczność mniej to lubi ale ja zawsze myślałem tylko o zadowoleniu siebie.

1996r. -styczeń/luty wystawa w BWA w Katowicach. Marzec /kwiecień wystawa Pałac Opatów w Gdańsku-Oliwie.

1999r. -europejskie Stowarzyszenie SF (science-fiction) przyznaje Beksińskiemu jako grafikowi nagrodę Eurokon. Kwiecień /maj -pierwsza wystawa komputerowych fotomontaży - Galeria Sztuki Współczesnej w Gliwicach.

24-12 -1999 syn artysty Tomasz popełnia samobójstwo.